KULTURA I SPORT

Legalni bukmacherzy – jak nie dać się nabrać?

Kwietniowa ustawa hazardowa bardzo precyzyjnie określa okoliczności, w jakich może być prowadzona działalność bukmacherska. Mimo skutecznego wyeliminowania znacznej większości szarej strefy w tej branży nie brakuje osób, które próbują ominąć polskie prawo i uniknąć płacenia podatku od przychodów z tytułu zakładów. Aktywność tego typu drastycznie zmalała, jednak można ją wciąż zaobserwować. Obstawianie wyników meczu jest hobby wielu osób, jak jednak kontynuować je bez narażania się na konsekwencje prawne? Poniżej zamieszczamy wszelkie niezbędne informacje.

image

Znaki rozpoznawcze legalnego serwisu bukmacherskiego

Gdy tylko treść ustawy hazardowej została opublikowana, jeszcze przed wprowadzeniem jej w życie, mogliśmy zaobserwować masowe zamykanie działalności bukmacherskich w naszym kraju. Wprowadzone zmiany miały na celu usunięcie szarej strefy, przez którą z kraju odpływały znaczne ilości nieopodatkowanej gotówki. Większość serwisów oferujących tego typu zakłady posiadało siedziby firmy w miejscach, które są podatkowym rajem – na przykład w Gibraltarze czy na Malcie. Umożliwiało to pozyskiwanie znacznych środków bez uwzględnienia przepisów kraju, w którym zakłady były prowadzone. Teraz gdy przepisy są bardziej sprecyzowane i działalność bukmacherską prowadzi zaledwie kilka podmiotów na terenie Polski, można łatwo wyszczególnić obowiązkowe kryteria, od których zależy otrzymanie zgody Ministra Finansów. Jednym z nich jest posiadanie polskiej domeny, czyli adres strony, na której prowadzone są zakłady, musi kończyć się na .pl. Drugim, lecz równie ważnym wyznacznikiem jest ulokowanie siedziby firmy na terenie kraju, w którym działalność będzie prowadzona, czyli w Polsce.

Sprawdź jacy są legalni bukmacherzy w Polsce!

Kary, jakie ponoszą nielegalni bukmacherzy i ich klienci

Na sam początek warto zacząć od tego, że nielegalne serwisy będą zamykane na mocy prawa, jednak jak dobrze wiadomo łatwo jedną stronę zastąpić drugą. Elementem, który skutecznie ma przeciwdziałać takiemu postępowaniu, jest wysokość grzywny, jaką ponoszą osoby prowadzące działalność bukmacherską bez licencji. Kwoty sięgające rzędu 740 tysięcy złotych grzywny sprawiają, że korzystanie z szemranych operatorów absolutnie się nie opłaca, niezależnie od wielkości wygranej.

Dla upewnienia się, że wybiorą Państwo wyłącznie legalnych bukmacherów, oto lista funkcjonujących w Polsce i posiadających licencję: Fortuna, Millenium, Etoto, Totolotek, ForBet, STS, LV Bet. Te zakłady bukmacherskie działają zgodnie z prawem, a korzystanie z nich nie owocuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami.