KULTURA I SPORT

Odzież typu outdoor- jak ubrać się w góry?

Odzież typu outdoor- jak ubrać się w góry?

Odzież outdoor to odzież wykonana głównie z myślą o turystyce i różnych warunkach pogodowych jakie można spotkać w trakcie pieszej wędrówki.

Głównym zadaniem odzieży outdoorowej jest zapewnienie użytkowników ochrony termicznej, co najczęściej oznacza, że powinna zabezpieczać przed przewianiem, przemarznięciem, przemoczeniem oraz również przegrzaniem.


Oczywistą sprawą jest, że nie da się połączyć wszystkich parametrów jednocześnie, dlatego dobrze skomponowany strój outdoorowy (na tzw. cebulkę) powinien zabezpieczać przed większością warunków pogodowych.

Główną zaletą ubioru warstwowego jest wykorzystanie właściwości izolacyjnych- tworzenie się warstw powietrza pomiędzy poszczególnymi rodzajami odzieży skutecznie osłania przed srogimi warunkami panującymi poza strojem.

Dobrze przygotowany turysta do wyprawy w góry posiada w na sobie lub w plecaku elementy każdej z warstw izolacyjnych na wypadek zmiany warunków.

image

Warstwy ubioru outdoor:

Warstwa zewnętrzna- głównym zadaniem warstwy zewnętrznej jest ochrona przed wiatrem oraz wilgocią, ponieważ te czynniki mają główny wpływ na wychładzanie organizmu. Rolę tą pełnią kurtki oraz spodnie wykonane z wysokiej jakości materiałów wodo i watroszczelnych. Nowoczesna odzież dodatkowo jest oddychająca- potrafi odprowadzić wilgoć od ciała nie przepuszczając jej do wewnątrz. Odzież warstwy zewnętrznej powinna w szczególności posiadać zamykane otwory wywietrzające, membranę lub być wykonane z gore- texu, klejone szwy oraz nieprzepuszczające wilgoci zamki.


Warstwa termiczna- ta warstwa odpowiada głównie za stworzenie warstwy cieplnej oraz odprowadzanie nadmiaru potu. Szczególnie sprawdzają się tu bluzy polarowe oraz tzw. Sofshelle. Warstwa ta powinna być lekka i wygodna.


Bielizna- wybierając się na długą pieszą wyprawę, odpowiednio dobrana bielizna to komfort i wygoda. Od jakości zależy jak system warstwowego ubrania pracuje, więc bielizna termiczna powinna być jak z jak najwyższej jakości materiałów.


Zobacz artykuł- Wyprawa outdoor!